RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt

RANNÍ KÁVA S RICHARDEM 45 /365

„Jak je zadek důležitý“


Nebýt toho, že jsem si v roce 2002 zapamatoval tvar pozadí jedné dámy, nezaujal bych při jednání v roce 2003 ředitele pojišťovny…, který tehdy rozhodl o sponzoringu některých mých akcí.

Onoho roku 2002 jsem byl pracovně v kontaktu s firmou, jejíž majitelé pozvali moji rodinu na návštěvu do zemědělské usedlosti kdesi na severu Čech. Dřeli se na tom stavení zasazeném do romantické krajiny, aby jednou měli kde vystavit sbírku obrazů a plastik, jejíž velkou částí byly sochy ženské postavy v životní velikosti a to od známého mistra . Při jejich prohlížení se zeptám hostitelky: „Zdá se mi to, že jsou ty sochy tvarovány podle vaší postavy?“ – Abych vzápětí věděl, že: „Nezdá.“

Rok na to dílem jiných cest osudu, zcela náhodou (šel jsem kolem a zkusil jsem to) vstoupím do ředitelny v pojišťovně v Plzni, tam nad pasáží Čas. Prvně se setkávám s Petrem Firkušným. V rozlehlé pracovně, z níž je nádherný výhled na svatého Bartoloměje, zřím asi půlmetrovou plastiku ženské postavy. Jsem tu teprve pár vteřin a už na ni ukazuji: „Je, to je ale hezkej kousek od mistra… a cituji jméno sochaře!“ – Čímž pana ředitele dostanu: „Koukám, že jste znalec! Jedná se totiž o netradičně pojaté dílo a málokdo to na první dobrou pozná!“ – Pokrčím skromně rameny, abych si tohle zdařené antré nezkazil a víc to nerozmazávám. Konečně – ani by se nehodilo říct: „Ale to já poznal podle toho zadku! Poněvadž tu paní, co mi vyprávěla, že stávala slavnému sochaři modelem, tak tu znám!“ – Podstatné bylo, že jsem si pana Firkušného získal a pojišťovna se stala sponzorem mých akcí.

Díky tomu, že jsem rozpoznal ženské pozadí – jsem zaujal nejen ředitele pojišťovny, ale i mého budoucího kamaráda. Podnes jsme s Petrem v kontaktu. Dávno v té firmě nepůsobí a ponejvíc cestuje s manželkou po světě. Ale kdykoliv jdu kolem toho místa, kde měl kdysi kancelář, usměju se. Jen tak pod nosem. Jako vždy se mi totiž vybaví tvar pozadí té ženy, podle níž vznikla nejedna překrásná socha.

24. 9. 2018
Richard

další díly Ranní kávy s Richardem - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved