RICHARD   LANGER - 29. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt

RANNÍ KÁVA S RICHARDEM 64 /365

„Příjemné jizvy dobré pohody“


Doma v kuchyni máme dřevěný stůl. Žijeme na chalupě a dřevěný stůl tam patří. Pokulhává ale za chalupou mladším rokem výroby. Nechal jsem ho proto dlouho nenalakovaný, aby chytil patinu. Dokonce, aby se různé kroužky po sklenkách s pitím, vpily a náladu letité patiny vytvořily.

Časem zjistím, že kroužek po sklence s červeným vínem, tak jako tak vybledne a patinu vykouzlit není až tak snadné. Naštěstí to, co nám vadí – že čas pádí, zaručí, že kroužky po sklenkách se kupí jeden na druhý a časem přece jen se ona patina dostaví.

Pak se stane, že přijde návštěva a diví se, že takové kroužky po sklenkách nás nechávají v klidu. Dojde mi, že náš přístup k vizáži stolu není k pochopení a napadne mne napsat tenhle fejetonek. Při pohledu na nový červený kroužek na stolní dřevěné desce mi pak vytane na mysli slovo „jizva“. Vezmu papír a poznamenám si nápad: „Příjemné jizvy dobré nálady.“ – Abych se ujistil, že jsem konečně pochopil, že to nebylo marné, takhle pokoušet stolní desku vším, co jí při stolování poznamenává. Protože pít za pohodové nálady u stolu s někým kávu nebo víno, znamená, mít se doma dobře a když po tom „dobře“ zůstane stopa, není to vůbec k zahození, nejen pro tu patinu, ale i pro jakousi zvláštní pohodu…

Na stěny příbytků si lidi pořizují obklady retro vzhledu, jakoby třeba okopaných dlaždic, nahnilých prken a tak. Přitom skutečně by to tak mít nechtěli. Ale stůl s kroužky po víně, čistě vycíděný, není ani okopaný a ani nahnilý. Má jen jizvy po večerech, kdy nám okolo něj bylo dobře. A tak se těm dalším nebráním. Dokonce se na ně těším. A jednoho dne je přelakuju a vlastně zvěčním. Patina to bude náramná, ale víc než to, bude tenhle stůl, v té chalupě, mluvit o tom, co se kolem něj prožilo.

25. 2. 2019
Richard

další díly Ranní kávy s Richardem - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768