RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
REALITY KOLEM MNE– 12. díl:

Investovat do prestižní adresy nebo ne?!


rl


Jste firma a chcete super reprezentovat i prostřednictvím adresy sídla. To je téma, které mne baví k zamyšlení. Potkal jsem se s tolika přednostmi „super adresy“, ale také s nesmyslným investováním do ní, stejně jako se smysluplným přemístěním firmy z centra metropole doslova mezi „pole“.

Začnu tím, že kdysi existovala soukromá televize, která měla studia na prestižní adrese v centru Prahy. Nájem musel činit ranec a i když nebyl jediným výdajem, myslím, dost zasahoval do rozpočtu. Po pár letech tahle televize skončila a ani její prestižní adresa ji nezachránila. A to nemluvím o tom, že když už se nacházíte na prestižní adrese, že většinou musíte hospodařit s malou plochou k dispozici vašemu podnikání danou, protože co metr, to pálka navíc. Zatímco znám televizi, kterou majitel umístil stranou Prahy do budovy bývalého zemědělského družstva, kterou pořídil za mnohem méně než když by byla v Praze a kde má tolik místa, že naopak neví, co s ním. A interpreti a účinkující? Když chtějí práci, rádi těch pár kilometrů popojedou… a navíc, aspoň lehce na velkém prostranství před budovou zaparkují, oproti centru Prahy. A divák? No, tomu je jedno, kde se studio nachází – vždyť to na natočených pořadech není znát.

Jiná věc je, když máte firmu, která nemá za klienty „diváka obrazovky u sebe doma“, ale musí za vámi přímo na firmu. Třeba realitka, pojišťovna, banka a tak. Tam je to dané, prestižní adresa má výhodu.

Pak mám ještě jeden postřeh. Na prestižní adrese sídlí i jedno velmi významné tiskové médium, které až tak často, kromě redaktorů a zaměstnanců vydavatelství nikdo zase až tak nenavštěvuje, protože za prací, reportážemi a tématy ke zpracování vůbec se povětšinou chodí ven. Takže léta jsem měl povědomí o tom, že ono sídlo v podobě „prestižní adresy“, skutečně podtrhuje úspěšnost tohoto média. Do té doby, než jsem se tam vydal ohledně jakéhosi jednání o spolupráci a tím zjistil, že sice adresa je super prestižní, avšak nesmíte jít dál… do vchodu, přes ošklivý dvůr do ještě ošklivější chodby nevábného domu. Samotná redakce byla v hezkých prostorách, ale cesta k ní, no… šok. Kdyby se vše netvářilo, počínaje adresou, tak prestižně, onen šok by nenastal, ale ono to tak bylo a o to víc to jaksi v mém podvědomí zůstalo. To už mi je bližší na neprestižní adrese krásná nová firemní budova…, kde to dýchá prací a cílem uspět.

A na závěr jedna historka z mého blízkého okolí. Jeden člověk, kterého mám rád, v devadesátých letech otevíral obchod se sběratelským materiálem. Jeho kolegové měli obchod v centru Prahy, Plzně a tak. A skuhrali, že platí ohromné nájmy, sta tisícové měsíčně třeba. A jak tam po ruce všech sběratelů v centru sídlí, od rána do večera se pořád někdo na něco chodí ptát, že tohle zdědil a tamto, co by to tak mohlo stát a tak podobně – a to neznamená, že to nakonec dají do prodeje, takže tihle provozovatelé takových prodejen měli od rána do večera co dělat a nestihli k tomu další práci, jako třídit vykoupený materiál, zpracovávat jej podle zkušeností a katalogů atd…, zatímco ten člověk, o němž píšu – si otevřel obchod záměrně na venkově, ve vesnici, kde platil nájem „kde nic tu nic“ a nikdo ho tam od rána žádnými otázkami neobtěžoval a tak v klidu v obchodě pracoval na třídění materiálů apod. – A já se ho zeptal, proč je mimo dění? Jaký to má smysl? – Aby mi řekl: „Ale já nejsem mimo dění. Na nákup materiálu stejně jezdím po republice na základě inzerátů a opravdový sběratel, který ode mne chce koupit, tak ten si mne najde všude. Stejně se známe za ta léta, takže sem na venkov přijedou lidi z Maďarska, Slovenska, z Kanady.., kromě Čechů, samozřejmě. Ti, kteří něco sbírají doopravdy, vědí, že existuji a tady mají dokonalý klid, přijet na celý den a vždy tu nakoupí…

Takže přeji všem, aby se svými adresami podnikání poprali nejlíp, jak to jen jde. A pokud někdo chce pronajmout své atraktivní obchodní prostory někomu jinému, jako realitní makléř externě profi působící při RK EVROPA Plzeň, jsem zde k dispozici pro cokoliv zajímavého v Plzni, Praze a celé ČR.

20. 11. 2018 Richard Langer

foto archiv RLdalší díly REALITY KOLEM MNE - zde

RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved