RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
REALITY KOLEM MNE– 5. díl:

V ceně nemovitosti se odráží také radost…


rl


Radost se dá změřit i ve finanční rovině, pokud jde o koupi nemovitosti. Jiná věc je obchodní strategie při jednání s prodávajícím, kdy kupující může taktizovat projevováním jakoby „nezájmu“, aby srazil cenu. Ale někdy to nejde. Radost má takovou sílu, když odráží naplnění představy kupujícího o dané nemovitosti, že peníze jdou do jisté míry stranou, taktika - netaktika. Vím, o čem mluvím, protože jsem to na vlastní kůži zažil, když jsme s rodinou před 11 lety kupovali chalupu v Pošumaví.

V roce 2007 jsme se celá rodina, včetně 12 leté dcery, shodli na pořízení chalupy. Pravidla jsme si nastavili tak, že s vytipovanou nemovitostí budeme souhlasit všichni tři. Tedy:

- Chalupa se bude nacházet tak daleko od Plzně a Prahy, aby byl člověk nucen zvážit každý důvod, proč z chalupy odjet – jinými slovy, dokud jsem se nonstop pohyboval po Plzni nebo Praze, každému, kdo něco potřeboval, byť „hloupost“, jsem byl k dispozici. Takhle řeknu: „Tak zajeď za mnou ty sem do Pošumaví, když to tak hoří a rázem dotyčný zjistí, že to počká do pozítří.

- V okolí chalupy to bude vonět přírodou, nic umělého, skutečné lesy, žádné továrny, stylový ráz venkova bez nepořádku kolem zemědělského družstva a zapadlých zákoutí se skládkou.

- Když bychom chtěli moderní dům, pak moderní se vším všudy. Když chceme chalupu, tak ne „v našich očích paskvil“ vytvořený přebudováváním starého domu na „jako moderní“. Žádná moderní okna, místo panenky Marie ve štítu satelit, radiátory pod okny, nic takového. Pohyb kolem chalupy okolo dřeva, květin a tak – zaručí naší kondici a nebude se brát jako povinnost, ale relax. Jo a nebude scházet velký pes… a s ním procházky v hlubokých lesích, houbaření, koupání v přírodních vodách…

Tohle všechno jsme si odhlasovali a já si vzal na týden dovolenou, aby se koupě chalupy netáhla roky a my mohli společný sen realizovat co nejdřív. A zálohu jsem zaplatil za 5 dnů…

Na netu a v časopisech realitek jsem vytipoval 300 chalup. Hned druhý večer společnou diskuzí do užšího výběru postoupilo chalup padesát. Ty jsem v dalších dnech objížděl, abych na místě zjistil, zda splňují vyřčené parametry. Většina realitních kanceláří nebyla schopna na přání zajistit prohlídku „na zítra“. Majitelé nemovitostí často navrhnou nějaké termíny dopředu, třeba každou druhou sobotu od – do, aby se vyřídilo více zájemců najednou. Já ale v tuhle chvíli nehledal „vnitřek“ chalupy, ale její zevnějšek a okolí. Takže i tam, kde z inzerátu přímo nevyplývalo, kde přesně se chalupa nachází, jsem s fotografií v ruce na místě za pomoci starousedlíků onu nemovitost našel. Za čtyři dny jsem téměř všechny chalupy objel. Někde se jevila cena moc sympaticky, ale bylo tam „ale“ stran našich podmínek. Jednou to bylo hučení nedaleké dálnice, jindy to byl nepořádek u zemědělského hospodářství. Jindy obec protínala dopravní tepna a když už by se mi místo líbilo, chalupa byla přestavěná na moderní způsob.

Pak jsem dorazil do Pošumaví, tam mezi Nepomukem a Plánicí. Ihned mne vzaly u srdce okolní lesy s úzkými silničkami jako udělanými pro cyklistiku. A když jsem zřel tu obyčejnou, dlouhou chalupu za líbeznou kapličkou, ve vteřině vím – to je ona. Opřu se o plot a dýchám její atmosféru. Je letní ticho. Slunce hází mlčky stíny do přední zahrádky, kde se zlehka květiny naklánějí tam a zpátky, jak si s nimi pohrává o nedaleké zalesněné hřebeny hůrek načechraný vzduch.

Za hodinku jsem v Plzni a vyprávím to ženě Jitce. Ta chce chalupu ihned vidět. Jedu do Pošumaví podruhé. Reaguje stejně… vrátíme se domů a zrovna přichází dcera Markéta ze školy – nedá jinak, než že to chce vidět taky. Na první pohled si to tam zamiluje taky. Za další hodinu klepu na dveře realitky a dovím se, že prohlídka chalupy bude se zhruba 14 zájemci na týden v sobotu za přítomnosti pražského majitele. Řeknu, že chalupu bereme. Paní se diví, když jsme ji neviděli zevnitř. Na to řeknu, že vnitřek si stejně udělám podle sebe k obrazu našemu, ale podstatná je radost, kterou nám dává místo a to, jak do něj chalupa zapadne.

Když takovou radost člověk nepocítí u 299 chalup předešlých, jakkoliv něčím jiným třeba atraktivních, cenou, modernizací, čímkoliv…, proč by vybíral z nich, když hledám něco, kde si přeji kromě praktických věcí zažívat pocit radosti z toho, že mi je tu už jen z podstaty dobře?

Paní z realitky za naší přítomnosti zavolala majiteli a ten souhlasil, že chalupu prodá zrovna nám, ale k už tak v mých očích vysoké ceně, která byla vyšší než u některých takzvaně atraktivních modernizovaných chalup – přihodil dalších 50 tisíc a buď ať to bereme nebo ne. Kývnul jsem, ačkoliv se mi pak hodně lidí divilo, že o půl milionu levněji bych mohl koupit objekt po celkové rekonstrukci, zatímco taky mne ještě ledacos k opravování čeká. Řekl jsem, že by to ale bylo bez té radosti – a tak mi došlo, že ona radost v tomto případě stála půl milionu korun.

Na druhé straně se chalupa nekupuje na rok nebo na pár let jako auto, které na ceně ztratí půl milionu, jen to fikne a nikdo se nad tím nepozastaví. My jsme se vypravili na chalupu na první víkend s tím, že si ji během let postupně budeme dávat do kupy, jezdit sem na víkendy, prázdniny a jednou, na penzi tu budeme žít. I když jsme první noc spali na zemi a druhého dne jsem začal páčit prohnilá prkna v podlaze, abych se prvně v životě dal vlastníma rukama do zbudování nové podlahy z masivních trámů a tlustých voňavých fošen z nedaleké pily – a viděla mne u toho i dcera, která si do té doby myslela, že umím pracovat jen pusou, nikoliv rukama – a zřela mou radost z každičkého opraveného kousku chalupy – tak jsme onen první víkend prodloužili na dnešních jedenáct let. Stalo se nám to tady drogou a vím, že kdybychom tehdy chtěli půl milionu ušetřit, asi bychom měli taky chalupu, ale kdo ví, zda bychom v ní žili každý den a byli skutečně tak spokojení, jak jsme trvale chtěli.

Vše se odráží v ceně nemovitosti. Když dnes jako externí spolupracující realitní makléř RK EVROPA Plzeň mluvím s klienty, jak s prodávajícími, tak kupujícímu, chápu, jaké emoce se na obou stranách honí hlavou i srdcem. Podstatné je, když se obě strany dohodnou a obchod se realizuje, aby vše proběhlo seriózně, jak jen může. A to je i důvod, proč jsem pro lidi z mého pracovního i dalšího světa kolem mne k dispozici, když by prodávali svou nemovitost. Mají-li svého osvědčeného makléře, pak je to super. Nemají-li a záleží jim na tom, že se mohou spolehnout svěřit svůj majetek do cizích rukou, pak vědí, že svým jménem garantuji seriózní průběh. Takže prodáváte-li byt, dům, zámek, jsem tu pro Vás…

2. 10. 2018 Richard Langer

foto archiv RLdalší díly REALITY KOLEM MNE - zde

RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved