RICHARD   LANGER - 27. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
1.díl / Ples AČR na Hradě

2.díl / Jak se vaří v hotelu Martina Straky

3.díl / Jednání na Hradě

4.díl / Když beton není jen drink

5.díl / Na kávě v Grandhotelu PUPP

6.díl / Výstava šperků ze skla v Novém Boru

7.díl / Ve Zlíně je každá první žena krásná

8.díl / Velikonoční Tábor

9.díl / Kynšperk – místo mého srdce

10.díl / Lipník nad Bečvou

11.díl / Noc ve Velkém Meziříčí

12.díl / Klatovy a Plánice

13.díl / 25 let GynCentra v Praze

14.díl / Kaplička nad Bořitavou

15.díl / Divadelní léto Hluboká nad Vltavou

16.díl / Knížecí rybník

17.díl / Kvítkovice

18.díl / Setkání dětí ze zkumavky

19.díl / Vinohradská

20.díl / Týdenní výměna za „i30“

21.díl / Jaké to je, když „i40“ testuje uznávaný malíř

22.díl / NONSTOP DEN SE SKLADATELEM ZDEŇKEM BARTÁKEM I.

další díly 40 výletů s i40 - zde

40 výletů s i40 …22.díl
NONSTOP DEN SE SKLADATELEM ZDEŇKEM BARTÁKEM I.


Když měl v roce 2010 premiéru muzikál Baron Prášil, měl jsem možnost strávit celý den s jeho skladatelem. Obsáhle jsem zaznamenal každou, třeba na první pohled nepodstatnou událost – jako ranní vstávání, hemenex, házení se do gala, prožívání aplausu, přijímání gratulace od stovek lidí včetně Karla Gotta, připíjení a druhý den ranní čtení novin u kávy s předčítáním pozitivní kritiky. Moje řádky nevyšly nikde v bulváru a vlastně nevyšly nikde jinde než na netu v médiích, kde nevadilo moc fotek a dlouuuuuuhý text, protože jsem všechno pojal obsáhle a nikam jinam by se to nevešlo. Na délku textu jsem ale záměrně nebral ohled proto, že to všechno do toho dne patřilo a vynechat obyčejný hemenex by pro mne znamenalo nezaznamenat atmosféru nálady Zdeňka Bartáka od á po zet:)

Jinak bych totiž do toho nešel. Když mi Zdeněk řekl, že v den premiéry muzikálu Romeo a Julie pustí do svého soukromí s foťákem, kamerou a mikrofonem pouze mne – okamžitě jsem kývnul – protože vím, že i on je zaujatý vůči mému stylu práce. Ten spočívá v tom, že ve skutečnosti nepracuju, ale těším se na všechno a vším se raduju. Jsme prostě pořád kluci…, kteří se nenarodili, aby škodili, ale pokud to jde, dělali radost, i když nám klukovina není cizí. Tedy, píše se datum 23. listopadu 2017 a všechny zážitky se terpve začnou rodit...

Není den, kdy někam cestuju, abych v autě v rádiu neslyšel písničku, k níž složil melodii Zdeněk Barták. A přitom, když se s ním sejdete osobně, je řeč ponejvíc o životě, vtipech, názorech na svět. Možná chodí Zdeněk nakupovat někam celé roky a prodavači ani netuší, že právě on složil hit pro Michala Davida zvaný „NONSTOP“, který z rádia slyší posledních třicet let taky nonstop. Který se hraje na maturitních plesech, stejně jako firemních večírcích jako „klasika“.

Pokud někomu zlidoví jeho práce doslova před očima, zažívá něco, čemu my ostatní sotva rozumíme, poněvadž jsme nikdy nic takového nezažili. A tak dokud dotyčného nepoznáme osobně, máme podvědomý pocit, že musí být nám ostatním „nedosažitelným…“ a nevsadíme boty na ta to, že naopak třeba velmi úspěšný skladatel v sobě nosí víc pokory, než já a ty dohromady:)

Je to deset let, co jsme se potkali na festivalu Zlínfest. Po pár dnech, co jsme o sobě věděli a už se vlastně znali, se stalo, že se náhodně sejdeme v hotelovém baru u skleničky. Vedle byl velký bohatý raut, ale my seděli tady. Po druhé deci si ujednotíme, že ani jeden tam vedle nešel kvůli tomu, že se stála fronta na vstup a i když by tam bylo jídlo a pití zdarma – představa, že se budeme tlačit o chuťovku a decku vína zapříčinila, že jsme si každý za své šel sednou do baru a tím pádem jsme se podruhé měli možnost na tomhle festivalu potkat a opět si popovídat…

Od té doby – jakoukoliv možnost potkat se Zdeňkem Bartákem vítám. Pár dnů před premiérou nově nastudované verze muzikálu Romeo a Julie jsme se smskami a telefonáty docela míjeli. Vycházím však z toho, že jsme si v prvním telefonickém hovoru vše podstatné řekli a se vším na beton počítám. Ani proto den předem nevolám o podrobnosti. Není válka, takže nic není důležité a ostatní je sport – proto si řeknu: „Ráno vstanu v šest, z chalupy v Pošumaví vyrazím v sedm a dál se děj vůle Boží!“

„Rána jsou zrádná…“ – se zpívá v muzikálu Romeo a Julie, ale o tomhle ránu to neplatilo, přestože se ráno snažilo. Namrzlé auto mne, po všem, čím jsem v životě prošel – intrem, 2 roky vojnou a 27 let nezávislou volnou nohou – nemůže zaskočit. Vyrazím a pojmu celý tenhle výlet jako další příspěvek do seriálu článků na mém webu (www.richard-langer.cz – rubrika PSANÍ) z cyklu „40 výletů s Hyundai i 40“. A proč ne – když mne prodejce těchto vozů - pan Šrámek z Plzně – podporuje zapůjčením vozu pro účely podpory mých kulturních projektů, ceny Ď a všeho, co k tomu patří?

A Zdeněk po celou dobu, co se známe, vždy cenu Ď podporoval! Dokonce v roce 2009 na scéně Národního divadla vystoupil při ceremonii finále ceny Ď s doktorem Vladimírem Kozou, aby mezi předáváním cen Ď mecenášům, pobavili přítomné hosty scénkou, kdy Zdeněk Barták „učí zpívat“ zakladatele registru dárců kostní dřeně primáře Vladimíra Kozu:)

K tomu všemu, o čem v prvním díle píšu, přikládám fotky.

Hyundai i40 od pana Šrámka z Plzně, se kterým jsem měl možnost se na premiéru Romea a Julie vydat:) ....fotku jsem pořídil zrána kousek od Rožmitálu pod Třemšínem:

rl


Cena Ď 2009 (devátý ročník – historická scéna Národního divadla):

rl

rl

rl


Momentky ze dne premiéry Barona Prášila v roce 2010:

rl

rl

rl


Zdeněk Barták a Zdeněk Troška podpořili mou talk show ve prospěch zámku Kozel v roce 2009 (vstupné jsme věnovali zámku, bylo narváno a bylo moc fajn...):

rl


Zdeněk Barták u nás v Pošumaví na dvoře u chalupy krátce po vepřových hodech v roce 2009:

rl

A těším se na příště. Když píšu, vypínám intenzivní snění o všem co chystám na zítra a dost silně prožívám vše, co do klávesnice sázím teď. Což mne baví hned:)

3. 12. 2017

foto, text - Richard Langer

RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2017 All rights reserved