RICHARD   LANGER - 27. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
1.díl / Ples AČR na Hradě

2.díl / Jak se vaří v hotelu Martina Straky

3.díl / Jednání na Hradě

4.díl / Když beton není jen drink

5.díl / Na kávě v Grandhotelu PUPP

6.díl / Výstava šperků ze skla v Novém Boru

7.díl / Ve Zlíně je každá první žena krásná

8.díl / Velikonoční Tábor

další díly 40 výletů s i40 - zde

40 výletů s i40 …8.díl / Velikonoční Tábor


Tábor jsem prvně v životě nenavštívil s Hyundai i40, ale na korbě skříňové Avie, společně s kamarádem Markem, jakožto herecké duo „Naši přátelé“ a kromě dalších, také s komikem Luďkem Sobotou. Psali v kalendáři rok 1990 a my na I. P. Pavlova v Praze nastoupili do auta Československé televize, abychom se tři dny v Táboře oddávali velkolepému natáčení patnáctého dílu zábavného pořadu „Možná přijde i kouzelník“. Dnes jsem stejně jako tehdy vystoupil z vozu před divadlem (Oskara Nedbala) a rozdílu oproti času před 27 lety neviděl - nadšení jsem tehdy jako dnes prožíval stejné. Pořád mohu dělat, co mne baví a tento dar vzývat s velkou pokorou. A tenkrát mi navíc nevadilo, že jsem neměl ani korunu a v žaludku mi kručelo hlady…

rl

Roku 1990 jsem s kamarádem Markem žil autorským pouličním divadlem v Praze pod Orlojem. Po revoluci to byla nevídaná atrakce a nám mladíkům, plných euforie a plánů, se tu dařilo. Byli jsme úplně první, kdo v březnu 1990 vyšli s hraním divadla pod Orloj. Denně jsem vydělal tisícovku, což na rok 1990 byla bomba. Pak ale přibyla další divadla a honorář se rapidně tenčil. Jednou šel kolem televizní dramaturg pan František Polák a tak ho naše parodie levitace zaujala, že nás pozval na casting do Možná přijde i kouzelník. Tam nás představil režisérovi Zdeňku Podskalskému, Jiřímu Kornovi, Jiřímu Lábusovi a Oldřichu Kaiserovi a ti nás přizvali do 15. dílu tohoto pořadu „kde jsme předvedli mojí autorskou parodii „levitace“ viz YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=mc7VwwB0edI (v 18. minutě a 50 sek., pořad se vysílal v premiéře na Silvestra 1990 na ČST na program F1).

rl
Tuhle lehkou dobrotu měli v restauraci, když si stoupnete před sochu Jana Žižky, tak hned za ní…

Jen co jsem dneska přijel do Tábora, aniž jsem měl hlad, preventivně, než mi začaly pracovní povinnosti, pro něž sem jezdím do Divadla Oskara Nedbala jednou za rok už pár let, jsem si v historickém centru na náměstí pochutnal na šunce od kosti s nealko pivem. Před 27 lety, když šli všichni umělci na oběd, my s Markem jedli za oponou suché housky. Načapal nás tam režisér Zdeněk Podskalský, který když zjistil, že jsme bez koruny a honorář za natáčení dostaneme až za dlouho, pozval nás na večeři do hotelu Palcát.

Tehdy jsem si užíval tisíců postřehů z natáčení a Tábor venku nepoznal. Dnes jsem se velikonočním Táborem prošel. Jezdím za prací s hodinovou rezervou pro případ „co kdyby se cestou něco přihodilo“ a protože to dobře jelo, tuhle hodinku jsem měl dneska k dispozici k procházce Táborem.

rl

rl

Za těch 27 let jsem už měl možnost Tábor poznat blíž. Všechny ty romantické uličky starého města. Natáčel jsem tu kdysi ve své režii televizní reklamu pro Vltava Labe Press a pronajal si pro sebe a kameramana pana Gerolda pokoj v penzionu právě mezi úzkými uličkami. Po čase jsem v Táboře našel i svého velkého kamaráda Františka Lamberta – takže vím, že pokud podle něj mohu soudit, tak tu mají moc fajn lidi. Dokonce jsem tu moderoval i nějaký ten ples, takže Tábor je pro mne místo už notoricky domácí.

rl

Ale jedno jsem dosud nezažil! Tábor ve velikonoční náladě! To se mi dneska povedlo prvně! Tak i Vy vyrazte do Tábora na výlet!

Pár tipů přikládám:

17. 4. 2017 – VELIKONOCE – to zastihnete ještě v Táboře nádhernou velikonoční břízu…

18. 5. 2017 – BÍLÁ NEMOC – od Karla Čapka v podání Východočeského divadla Pardubice viz: http://www.divadlotabor.cz/program/bila-nemoc (Divadlo Oskara Nedbala, Tábor)

15. – 17. 9. 2017 – TÁBORSKÁ SETKÁNÍ – mezinárodní historický festival viz: http://www.taborskasetkani.eu/

…nebo jen tak, potkat životního kamaráda, či mít radost, že člověka nic nebolí a může dělat v Táboře, co chce :-)

15. 4. 2017

Richard Langer

text, foto, Richard Langer


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2017 All rights reserved