RICHARD   LANGER - 27. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
1.díl / Ples AČR na Hradě

2.díl / Jak se vaří v hotelu Martina Straky

3.díl / Jednání na Hradě

4.díl / Když beton není jen drink

5.díl / Na kávě v Grandhotelu PUPP

6.díl / Výstava šperků ze skla v Novém Boru

7.díl / Ve Zlíně je každá první žena krásná

8.díl / Velikonoční Tábor

9.díl / Kynšperk – místo mého srdce

další díly 40 výletů s i40 - zde

40 výletů s i40 …9.díl / Kynšperk – místo mého srdce


Těch opravdu magických míst máme každý na světě několik. V mém případě nejde o povrchní slovní spojení, ale skutečné rozbušení srdce, kdykoliv se k nim přiblížím. Je to Bořitava v Orlických horách, je to Habartov na Sokolovsku, je v Plzni Borská ulice a pak ještě Kynšperk nad Ohří, ležící mezi Sokolovem a Chebem. Žili tam moji babička a děda a přestože je Kynšperk zajímavý i historií, tehdy pro mne znamenal jen místo spjaté s rodiči mého táty, zatímco dnes, dávno po jejich odchodu, sem nejezdím jen za energií, kterou tu zanechali, ale i blíž poznat to, co jsem dřív míjel.

rl

rl

Dnes se ale moc nerozepíšu, protože jsem si vzal do Kynšperka příruční amatérskou kamerku, s níž jsem natočil kašnu na náměstí, z níž jsem před 30 lety spadl na hlavu – a to doslova. Místo, abych dostal první pomoc od babičky, tak ta byla v takovém šoku, že jsem musel křísit já ji.

S kamerou jsem zavítal i ke katolickému kostelu Nanebevzetí panny Marie, kam určitě zajděte o vánocích, protože tu mají vzácný Betlém, k němuž se vztahuje historka s mým dědou…, jak si ho pamatuji, jak ho kdysi dávno natřel jakousi barvou a prý ho zničil – zatímco já si myslím, že ho tak zachránil před shnitím. Po letech si restaurátoři v televizi stěžovali na šílenou práci s opravou Betléma, ale já v duchu kvitoval dědův nápad postarat se o to, co bylo jiným tehdy fuk a nám tím zachoval vzácnou památku…

V Kynšperku najdete řadu dalších památek, ale já se podíval už jen k židovskému hřbitovu a k dřevěné lávce přes Ohři, kde si kdysi dával rande můj táta s maminkou. Vše jsem pro radost amatérsky natočil, takže se můžete podívat (https://youtu.be/z4AtlzxnyBg) nebo zde:


22. 4. 2017

text, foto - Richard Langer

RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2017 All rights reserved