RICHARD   LANGER - 29. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
GALERIE zákulisí ceny Ď / 33. díl

„20. ročník ceny Ď klepe na dveře – 3 díl.“Zase se po týdnu vracím k historii projektu a teď se zaměřím na desátý ročník, nikoliv komplexně, ale na jednu jeho malou drobnost, při níž jsem se setsakra zapotil.

Fotogalerii 10. ročníku najdete zde: http://cena-d.cz/foto2010.html

Desátý ročník ceny Ď se konal v roce 2010 ve Stavovském divadle v Praze, což je také scéna Národního divadla. Prostředí je naprosto noblesní, historií dýchající. Tady Mozart dirigoval, tady hráli divadlo čeští herečtí velikáni. A onoho roku 2010 se zde v červnu setkali i mecenáši a dobrodinci z celé ČR, kteří byli nominovaní na cenu Ď, aby jim bylo veřejně a důstojně nahlas poděkováno.

Vše běželo jako po drátku a v závěru napadlo členku celostátního Kolegia ceny Ď, prezidentku Hnutí Stonožka – paní Bělu Gran Jensen, že by ocenění a členové Kolegia mohli zapózovat fotografům na jakési speciální vyvýšené scéně, vzadu umístěné. Je zvykem, že zadní část jeviště mívá kulisy a úpravy podle toho, co se toho dne večer hraje za představení. Ta vyvýšená plocha ale byla šikmá a kulatá a jak na ni všichni, včetně tehdejšího ředitele ND pana doktora Černého vystoupili, začala se otáčet tak, že kdyby tu otočku dokončila, všichni by rázem spadli k zemi.

Jak jsem to spatřil, zarazil jsem botu do skulinky mezi šikmou točnou a podlahou a koleno opřel vší silou k té věci, abych zamezil otočení plošiny, popouzené tíhou lidí na ní vstupujících. Snímek fotografa Václava Samka to spolehlivě zachycuje. Naštěstí divák netušil, že se něco takového vůbec děje a závěrečný společný pád všech z plošiny dolů se nekonal.

Kdyby se tak stalo, předpokládám, že by některý bulvár o té události možná napsal. Aspoň by se konečně o cenu Ď zajímal – ale takový důvod zájmu by nebyl tím pravým ořechovým. To, že já vnímám za skutečné ryzí celebrity současnosti nominované osobnosti na cenu Ď je otázka mého světa, stejně jako má svůj svět a své "celebrity" třeba zmiňovaný bulvár. A je na každém, kterým světem se nechá oslovit. Důležitá je možnost volby a ta existuje.

rl


rl


27. 9. 2019 Richard Langerdalší díly GALERIE zákulisí ceny Ď a Novinky 19. ročníku ceny Ď - zde

RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2019 All rights reserved