RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
Moderátorský zážitek 11. – „Z moderátora na chvíli ředitelem divadla“


Roku 2002 jsme byli v šoku z povodní také v Plzni. V roce 2003 mne po povodních pozval provozovatel rekonstruovaného Divadla Miroslava Horníčka v Plzni podívat se do novotou vonícího sálu. Paradoxně díky povodním bylo nutné divadlo zmodernizovat - opět jsem byl v šoku. V tom nádherném šoku. Prostor mne uchvátil a já věděl, že právě tady uspořádám svou talk show, byť mne nikdo nijak moc veřejně neznal. Ale tohle mne na tom o to víc bavilo.


Vezměte to takhle. Někoho znáte z televize a koupíte si lístek na něj do divadla. Víte, co očekáváte. Nepochybujete o kvalitě programu a uměleckém výkonu. Ale co když máte možnost navštívit show moderátora, kterého neznáte? A dokonce zaplatit za vstupenky? Bavilo mne mít šanci ukázat, že to, že nejsem denně na obrazovce, neznamená, že to neumím. Tak trochu nové poznání pro širokou veřejnost, které jsem jí nabízel a které dostatečně provokovalo na to, aby si lidi skutečně vstupenky koupili a já měl tak 3 večery, měsíc po měsíci, vyprodané. Jasně, musel jsem se snažit, vždyť mne pronájem a vše okolo stálo dost peněz - obešel jsem pár rádií a také jednu místní televizi, která se stala mediálním partnerem. A právě v ní jsem zažil hezkou historku.

S šéfkou televize jsem se dohodl ihned. Prý neměla obavy, když viděla, jak tím žiju, se do něčeho takového se mnou dát. Když jsem za ní šel podruhé, na chodbě mne odchytil jeden z redaktorů a požádal mne, abych šel s ním do redakce. Tam oslovi hlasitě kolegy: „Tak se podívejte na toho… Langra…, který si troufá sám na sebe něco tady v Plzni pořádat, aniž ho kdokoliv z nás zná…“ – Pak naznačil, zda bych se mohl otočit dokola, jako modelka, aby si mne skutečně mohli v rámci jeho ironie prohlédnout. Neodporoval jsem a bavil se o to víc. Udělal jsem přesně, co chtěl. Pár úšklebků jeho kolegů mne nezabije…, navíc v sobě nesu pravidlo, že názor někoho, koho si nevážím, nemá žádnou hodnotu. A mlýny melou… tak jako tak.

Po prvním realizovaném večeru (mám podnes videozáznam), kdy se skoro tři stovky diváků prosmáli a bouřlivě protleskali dvou a půl hodinovým večerem bez přestávky až k jeho závěru – za mnou přišla jedna z redaktorek té televize, jmenovala se křestním jménem Mirka – a řekla: „Omluvte nás! Nikdo si nedovedl představit, jak jste dobrý!“ – A v tu chvíli se z nás stali přátelé – viděl jsem, jak jí chování jejího kolegy mrzelo. Vlastně se léta od té doby nevídáme, ale to, co jsme si poté řekli, bylo moc upřímné a oboustranně přátelské.

Jakmile jsem vyprodal první večer konaný v září 2003 a uhradil ze vstupného nájem 10.000,- Kč plus další asi dvaceti tisícovou produkční režii, lehce jsem obdobně zrealizoval další večer v říjnu a poté ještě v listopadu. A netušil, že jsem tím neuvěřitelně překvapil provozovatele divadla, který mne pozval na oběd a pravil: „Když dokážete vyprodat a úspěšně zrealizovat tři večery na neznámé jméno…, co teprve, když budete prodávat představení na jména známá! Nechcete se stát ředitelem Divadla Miroslava Horníčka?“ – Poděkoval jsem, že mám cenu Ď, svůj svět…, že bych tomu nemohl dát 100% práce. Avšak on velkoryse nabídl: „Řekněte si, kolik chcete! Můžete být ředitelem externě! Můžete si dělat své projekty, zajímat mne budou pouze výsledky…, slibte mi, že se nad tím zamyslíte….“

Slíbil jsem. A pro jistotu vyhrkl tak velkou finanční částku, na kterou jít nemohl! A byl jsem tudíž v klidu, že mne bude muset nechat ležet ladem…, jenže on kývnul. A tak jsem se od ledna 2004 stal kromě všeho stávajícího, také ředitelem Divadla Miroslava Horníčka. Měl jsem ale podmínku – nejsem podřízený, ale partner. Rovnocenný partner. Neboli dodavatel produkčních služeb, který po odvedené práci jednou měsíčně zašle fakturu na nemalý obnos. Jenže jsem po dvou měsících vycítil, že má časová svoboda vadí některým kolegům v divadle. Nechápali, že si k tomu všemu ještě realizuji vlastní projekty. A tak jsem provozovateli navrhl ukončení spolupráce se slovy, že ať ono divadlo mám nade vše rád, na prvním místě je moje cena Ď. Nikdo nepředpokládal, že bych se vzdal tak velké každoměsíční odměny, z níž jsem mohl cenu Ď velmi dobře dotovat. Ale práce je jako život, nesmí to drhnout. Provozovatel, sympatický chlap, zkušený a podnes v mém srdci dobře uložený, poprosil, zda bych to dotáhnul do konce dubna, než najde náhradu. Stalo se. Pak mi po posledním dni spolupráce večer poslal sms: „Nikdy jsem v životě nelitoval ukončení spolupráce tak, jako dnes.“ – Odpověděl jsem mu to samé.

Zkušenost to ale pro mne byla obrovská. Čtyři měsíce řídit divadlo neznamená jen pořádat představení. Musel jsem projít i životní situací, kdy do očí sdělím zaměstnanci, který zde prožil celý život: „Pokud nezměníte chování, budu vám muset dát výpověď!“ – Načež argumentoval, že odjakživa si v práci v pracovní době na podnikovém zařízení dělal melouchy pro kamarády a cizí firmy, že to tak má ještě z doby socialismu. A jelikož se těchto melouchů nezřekl, výpověď nakonec dostal. Než jsem toho dne usnul, věnoval jsem myšlenky právě jemu, když jsem viděl, jak smutný odcházel se slovy: „Kde teď v mém věku seženu práci…“ - Ale i to jsem musel prožít, abych věděl, že odpovědnost nespočívá jen v neublížení.

A tohle všechno se stalo jenom proto, že jsem chtěl moderovat talk show v krásném divadle…

Foto Václava Samka:

rl
Jedním z hostů byla i modelka Anička Malinová, podnes jsme kamarádi.


rl
Další báječným hostem tak show byla skvělá rozhlasová moderátorka Iva Kokešová.


rl
Mezi hosty na scéně představenými nechyběl Petr Firkušný.


rl
Vlastně jsem to dělal proto, že mne to moc bavilo. Když není válka, je člověk zdravý a žije ve svobodě,
proč neriskovat v tom, co mu dává smysl.


rl
Velký divadelní autor současnosti, vynikající režisér a herec
Antonín Procházka – jako Plzeňan v mých talk show nemohl scházet.


rl
Fotograf Václav Samek, kamarád, dobrý člověk…, už není mezi námi. Fotil řadu mých akcí
a tady pro změnu Jitka jeho foťákem vyfotila jeho… přímo před diváky.
Text, fotky (Václav Samek) - archiv: 29. 9. 2018 Richard Langer


další díly MODERÁTORSKÉ ZÁŽITKY - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved