RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
Moderátorský zážitek 14. – „Patriotismus promítám do své práce v médiích rád…“


Někteří lidi, když jsem dělal externě avšak intenzivně pro Český rozhlas Plzeň, případně pro ČR Dvojka, mi vytýkali, že do natáčení dávám až moc srdce, tedy jakési zaujetí a nejsem tudíž nestranný. Trval jsem však na tom, že se vyhýbám klasickému zpravodajství a u publicistiky a volných témat „letem světem“ je to navíc tak nějak „fuk“. K tomu jsem vyzdvihoval spíš to, co mi zpětně nemohlo být nijak prospěšné. No, přistupoval jsem tak k práci vlastně cíleně a moc rád.


Projevovalo se to dost často projevováním patriotismu. Měl jsem kupříkladu za úkol natočit magazín zvaný „U vás doma“ v Kynšperku nad Ohří a nezačal jsem jinak než přiznáním do éteru, že tohle místo miluju. Když si povídáme o historii a současné atmosféře tohoto města, nemohu jinak, než do práce vložit osobní emoce, pro které se posluchačům znalých prostředí zvýší zájem o sledování tohoto pořadu už jen proto, jsou zvědaví, jak jejich město vidí někdo, kdo tu nežije, ale tvrdí, že ho miluje. A také se může zvýšit zájem u těch, kteří Kynšperk neznali, ale ono nadšení, jenž jsem chrlil, ale ne účelově, bez citu, ale skutečně tak, jak mi ze srdce šlo do pusy, poctivě v tomhle smyslu jak to jen jde, tak ti další posluchači mohli „načichnout“ a o Kynšperku o to s větším zájmem poslouchat rozhovory a vyprávění.

Že je to nespravedlivé vůči jiným městům a obcím, kam jsem zavítal s mikrofonem jindy? Ale kdepak. Tam jsem se cítil jako návštěvník, host, pokorně hledající právě takové patrioty jako jsem já v těch svých místech mého srdce (Kynšperk, Habartov, Bořitov, Plzeň, Pošumaví, Praha). Kolikrát mne zaskočilo, když mi někdo odpověděl na otázku: „Jste místní?“ – Slovy: „Ne, žiju zde teprve 30 let….“ – Jakoby to nebyl kus života, jakoby zde nikdy nemiloval, neradoval se,, nesmutnil, nepřátelil se, nepracoval, nežil. A hledal jsem, než jsem našel a nechal právě tyhle lidi přenést své patriotické srdce do rozhlasového éteru.

Z mnoha natočených magazínů U Vás doma jsou některé stále ještě v rozhlasovém audio archivu a tak vás mohu pozvat na malou zvukovou ochutnávku toho, o čem píšu. Máte-li půlhodinku, uvařte si kafe, či si dejte sklenku vína, uvelebte se a nechte se unést představou, že se mnou míříte na Sokolovsko do Kynšperka nad Ohří, jako jsem to udělal v roce 2011 s mikrofonem já. A protože už si nepamatuji, co všechno jsme tam s respondenty propovídali, o čem všem jsme mluvili – kromě oněch emocí, které vím, že mne na každém kroku provázely – tak si to kafe a sklenku červeného dnes večer k tomu taky dám. Magazín U Vás doma o Kynšperku z roku 2011 najde zde: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2243494

Média, nejde-li o zprávy, nejsou almary plné neosobních spisů. Mají duši. Teda, mohou mít.

Kdykoliv sem přijedu, bere mne tohle místo tak, že je pro mne magické. Stačí abych pohlédl tam středem do zadu na ten dům a slyším montiho čardáš, jak se okny linul jeho rytmus do Kynšperka nad Ohří.

rl

Slavný a velmi cenný kynšperský Betlém kdysi osobně opečovával a každé vánoce stavěl můj děda Štěpán.

rl

Moji milovaní, babička Pavla a děda Štěpán Langerovi. Oba mne hodně pro život ovlivnili. Hodně je vlastně slabé slovo. Dost hodně je lepší. Ani nemohli tušit, jak jednou o nich budu v rádiu vyprávět…, načež se mi ozvalo dost lidí, kteří je znali a podnes mi píšou pozdravy k vánocům a různé prastaré fotky vzpomínající na jejich dřívější soužití.

rl

Třeba díky natáčení v Kynšperku mi jedna z místních milovnic historie zaslala tento snímek ze šedesátých let, pořízený na faře. Na pianino hraje můj děda Štěpán a vpravo tehdejší pan farář, coby dědův kamarád.

rlText, fotky - archiv: 11. 10. 2018 Richard Langer


další díly MODERÁTORSKÉ ZÁŽITKY - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved