RICHARD   LANGER - 27. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
Moderátorský zážitek 2. – Bílý Slon 2016 – 23. ročník, Fulnek 19. 4. 2017

Ceny Bílý slon organizuje Sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad, letos poněkolikáté v moravském Fulneku. Za vším stojí milovník přírody Jaroslav Svoboda a jeho parta kamarádů, nadšenců, odborníků na zoologii, či sponzorů. Jedná se o profesní ceny za nejlepší odchovky v našich zoo. Jak jsou tyto ceny prestižní, říká fakt, že oceňovaní chovatelé často patřívají mezi špičku na světě a pro tyto ceny si na slavnostní akci jezdí už 23 let. Od roku 2006 tyhle výroční akce moderuji a tak z první ruky znám atmosféru setkání těch, jejichž práce je tvrdá práce, ačkoliv pro ně nikoliv práce, ale životní poslání.

rl
Kapucínský klášter ve Fulneku se v posledních letech stal místem výročních udílení cen Bílý slon.

Předně si na Bílých slonech nikdo na nic nehraje. Chovatelé, borci svých profesí, mají důvod se sjet jednou za rok na jedno místo a navzájem se pochlubit, komu co a jak se povedlo nového v zoo odchovat. K tomu ceny, program, raut. Někdo je saku, jiný v džínech. Jak kdo chce. Zpravidla ti, kteří mají na svém kontě unikátní odchovek na světové úrovni, jsou nejtišší a nejskromnější a při přebírání ceny téměř nemluví. Sponzoři se rok co rok opakují a osobně prožívají pohodu setkání zoologů, ač jsou z diametrálně jiného světa působení. Jeden z hlavních sponzorů Roman Mauryc z firmy ROHOSTAV letos v Kapucínském klášteře ve Fulneku pronesl: „Jsem šťastný! Chovatelé milují přírodu a kdo miluje přírodu, je dobrý člověk a tak je mi tu dobře…“

rl
Tenhle snímek je z roku 2013 a je na něm jak duše Bílých slonů Jarda Svoboda,
tak moje žena Jitka, která mi pomáhá se scénářem akce a se vším, co se kolem moderace točí…

rl
Tahle fotka také pochází z roku 2013 a dokumentuje, jaká nádherná pohoda panuje v zákulisí, kde zaměstnankyně Kapucínského kláštera vytvoří kamarádské, až rodinné prostředí. Vpravo je paní Valová, s níž se ve Fulneku potkávám řadu let a i když se mezitím rok nevidíme, jsme pocitově jak rodina.

Jak to všechno dopadlo letos, při 23. ročníku? Na to může odpovědět statický pracovní archivní záznam, který jsem pořídil na mou soukromou kamerku. Na 47 minutové, místy pro zestručnění střižené video, se můžete podívat (https://youtu.be/piGiNWJtuZo) zde:


Ovšem nejlepší je podívat se přímo na fotky poskytnuté Sdružením Česká zoo:

STAVBA ROKU 2016: ZOO Vyškov - Výběh a ubikace malp plačtivých

rl

ODCHOVEK ROKU 2016 – OSTATNÍ – 1. místo: ZOO Košice - Listovnice červenooká

rl

ODCHOVEK ROKU 2016 – PTÁCI – 1. místo: ZOO Praha - Mada modrotemenný

rl

ODCHOVEK ROKU 2016 – SAVCI – 1. místo: ZOO Brno - Rosomák sibiřský

rl

Když skončí program s předáváním cen Bílý slon, spadne ze mne pocit odpovědnosti. Celá ta léta moderuji tuhle akci zpaměti bez papíru v ruce, abych prokázal všem přítomným respekt a zájem. Vlastně se tak snažím moderovat většinu akcí, co dělám. Do hlavy si dám celý scénář, co kdy, kdo a jak a většinu informací - mám tak možnost třeba odříkávat seznam sponzorů a dívat se přítomným do očí a prokázat tím skutečný vděk sponzorům, že zájem pořadatelů akce o publicitu sponzorů není povrchní, ale skutečný.

Navíc z výdělku z každého moderování dotuji svou vlastní „cenu Ď“ a tak mám aspoň dobrý pocit, že skvělý honorář za moderování ve Fulneku mám každý rok poctivě odpracovaný. I když pro mne není moderování práce, ale čas coby součást života. Poznávám nové lidi, názory, prostředí a dělám, co mne baví a všeho si tuze vážím. Jestli to „baví“ nemám společné s chovateli našich zoo? Možná ano, vždyť jim tyhle ceremonie moderuju už 11 let a společně nás baví prožít každý rok několik hodin ve Fulneku.

Když je program u konce a vše klaplo, spadne to ze mne a jdu jako ostatní na raut. Tenhle raut nespočívá jen v jídle a pití, ale hlavně ve vzájemných setkáních. A protože se mi ta atmosféra líbila, vzal jsem do ruky amatérskou kamerku a natočil jízdu sálem mezi hosty. Když narazím na Romana Mauryce z Rohostavu, bez přípravy vznikne krátký rozhovor, který přinesla náhoda, stejně jako vzápětí oslovím Jardu Svobodu. Sedmi minutové video bez střihu můžete sledovat (https://youtu.be/OqnwNt9xaYk) zde:

Kolik takových Romanů Mauryců a Jardů Svobodů je mezi námi? Kéž hodně. Nadšení, zájem, práce. To všechno bych mohl na jejich adresu skloňovat. Ale já se nyní chytnu jiného postřehu – jsou to pořád kluci, kteří znají význam slova Kamarád. To přece z nich čiší…23. 4. 2017 text: Richard Langer
foto z roku 2013: Richard a Jitka Langerovi
foto z roku 2017 (zvířata a stavba roku): archiv Sdružení Česká zoo


další díly MODERÁTORSKÉ ZÁŽITKY - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2017 All rights reserved