RICHARD   LANGER - 28. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
Moderátorský zážitek 5. – „Mikrofon je moje lopata“


rl


Veřejně vystupuju od 6 let, ale to jsem byl němým kouzelníkem na scéně na hudbu předvádějícím triky. Mluvit do mikrofonu jsem začal až ve dvaceti. Zatímco jako kluk jsem neznal pojem tréma a všechno jsem bral jako hru, v dospělosti s vědomím všech souvislostí a odpovědností jsem tíhu trémy poznal dosyta.

Tisíckrát jsem si prožil trauma z trémy tak intenzivně, ať to bylo v roce 1997 při otevření nové varny v Krušovicích – kde jsem moderoval tuhle akci pro tisíc VIP, čí třeba v roce 2001 při prvním ročníku ceny Ď v zaplněném Národním divadle, atd., atd…, až se tréma v mém nitru unavila, skutečně doslova..., takže se mi povedlo trému proměnit v radost a získat tak ohromnou podporu sám v sobě v téhle radosti ve chvílích, kdy jde na důležitých akcích před váženými hosty o všechno…

Dnes, když si mne najme firma na její důležitou akci, těším se dopředu, jak si to užiju, zatímco vím, že lidi z firmy postihne tréma za mne, co a jak dopadne – vždyť přijedou majitelé, důležití klienti…, ministři, prezidenti…

Zvykl jsem si, že ke každé takové akci patří tréma právě na straně organizátora, který akci pořádá, aby jeho činnosti prospěla a ne aby dopadla špatně. Vědomí toho a že to stojí ranec peněz a ve hře je třeba pozice šéfa marketingu…, navazuje prostředí pro vznik trémy automaticky. Nebýt toho, že jsem tím prošel skutečně tisíckrát, nebyl bych osudem obdarován za tisícinásobné vyrovnání se s ukrutnou trémou tím, že najednou mávnutím proutku, zhruba po dvaceti letech moderování, zmizela a byla nahrazena přímým uvědomováním si toho, jak jsem šťastnej, že trému nemám a naopak je mi při práci moc fajn.

rl


Jednou (rok 2004), abych vůbec mohl vstoupit na scénu, kde bylo 5 kamer České televize a měl se natáčet poměrně velký zábavný pořad podle mého scénáře, na který jsem rok sháněl peníze sponzorů a byl si tak vědom, že když to pokazím, zklamu je a příště nic nedají, …jsem musel do sebe na ex hodit lahev vodky, abych aspoň nějak omezil účinky destruktivní trémy. Vypít to jindy jinde, padnu. Ale v té situaci se pod tíhou vystresovaného organizmu alkohol ze mne doslova vypařil. Nemotal jsem se, nedrmolil jsem a dvě hodiny jsem mluvil zpaměti bez chyby, všech 32 jmen soutěžících a mnoho dalších účinkujících…

rl


Píšu o tom proto, že jsem s mikrofonem prožil hodně a pochopil tak, že je vlastně mou lopatou. To, že jsem se stal moderátorem, byla ekonomická nutnost. Pořádal jsem kulturní akce a neměl peníze na moderátora… tak to vzniklo. Ujal jsem se toho sám a pak začali za mnou chodit diváci a hosté a objednávat na své akce. Odmítal jsem účast na bulvárních věcech a zařadil tak sám sebe do skupiny nezávislých, kteří mohou a umí dělat jen to, co jim dává smysl, ač přicházejí o dost zakázek. I tak jsem získal řadu příležitostí od velmi zajímavých klientů, předních bank, obchodních domů, sofistikovaných firem. Moderoval jsem dokonce prezentaci nového počítačového programu na výrobu automobilů pro přední průmyslníky z Evropy s tím, aby si program koupili (povedlo se). Nebo mezinárodní konferenci o kamerovém systému v Praze pro ředitele policií evropských hlavních měst. Fakt mne to baví, proniknout do problematiky, či jak říkám do „atmosféry akce“ dle zadání klienta.

rl


A najednou začali přicházet lidí s prosbou: „Nauč mne to…“ – A já říkal, že jsem se nikdy tuhle profesi neučil, nikoho jsem nenapodoboval, nikoho se neptal a to, jak to dělám, je jen odraz mého světa a života. Komu tedy nesedím jako člověk, neměl by chtít, abych mu sděloval, jak moderovat a komunikovat. A naopak, kdo chce něco z mého přístupu k moderování a komunikaci poznat – má šanci. Začal jsem letos na jaře pořádat kurzy jak v Praze, tak v Plzni, případně v ČR podle dohody.

Kurz jsem nazval: „Veřejná řeč, moderování, komunikace“ ..a když už „je mikrofon moje lopata“, pak polopatě rád vše, čím jsem prošel a díky tomu získal, předávám dál podle téhle osnovy:

I. Jak mít kouzlo osobnosti… ...jak dostat zakázku.
II. Jak se vypořádat s trémou nebo sebevědomím… …jak být přirozeným.
III. Jak se učit mluvit zřetelně… …jak mluvou zaujmout.
IV. Jak sám sebe cepovat… …jak nabrat jistotu v moderování.
V. Jak a kdy improvizovat… …jak být nonstop pohotový.
VI. Kdy být středem pozornosti a kdy se upozadit… …jak pracovat s egem.
VII. Jak zvládnout rozhovor s kýmkoliv… …jak být v obraze.
VIII. Jak číst na scéně texty, jak číst texty do kamery… …jak zvládnout čtení.
IX. Jak napsat scénář nebo jak pochopit předložený scénář… …jak vnímat akci.
X. Praxe profesionálního moderátora…. …jakou pozici zvolit?
XI. Jak dostat nápad, jak pracovat s nápadem… …nápad je dar.
XII. Jak organizovat veřejnou akci… …jak se stát pořadatelem.

Kurzy jsou jednodenní pro více lidí najednou… a musím říct, že mne tuze baví. Pro zájemce o absolvování kurzu uvádím i přehled o mých moderátorských referencích zde:

Například jsem moderoval pro: http://www.richard-langer.cz/moderovani.html
Například jsem měl možnost moderovat v prostorách: http://www.richard-langer.cz/moderovani.html
Například moderuji tyto výroční projekty: http://www.richard-langer.cz/projekty.html
Další reference: http://www.richard-langer.cz/reference.html

Moc si vážím slov dvou mediálních osobností, které k mému moderování napsaly pár vět na můj web www.richard-langer.cz (na úvodní stránce jsou fotky a slova slavného dramaturga a scénáristy pana Gustava Oplustila a uznávaného mistra etikety a komunikace pana Ladislava Špačka).

Jako vše, tak i moderování i kurzy patří do shluku mých činností podporujících životní projekt mé rodiny - cenu Ď (www.cena-d.cz). Vážím si toho, že takhle mohu žít a makat, neboť díky tomu všemu potkávám spoustu lidí, které mám rád a vážím si jich, čímž mám život nesmírně obohacený a vím, že tohle na první pohled „nehmatatelné“ je víc než cokoliv hmatatelného. Vždyť právě cena Ď takové kolem sebe soustředí už devatenáctým rokem.

rl


Text, fotky - archiv: 8. 9. 2018 Richard Langer


další díly MODERÁTORSKÉ ZÁŽITKY - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved