RICHARD   LANGER - 29. rokem na volné noze ve svém světě       R. N. Harém | Moderace | Psaní | Reality | Byznys | Kontakt
Moderátorský zážitek 56. – „Jak mne napadlo uspořádat mediální soutěž babiček – díl druhý“


Pokračování ze 4. dubna:

…toho roku 2000 jsem šel kolonádou Karlových Var a během pár kroků věděl, že je na světě soutěž pro babičky. Soutěž, kterou zorganizuju sám a sám si ji podle svého budu moderovat. Než urovnám myšlenky nového nápadu, už stojím u služebního vchodu do divadla. A vyhýbám se smutečně oděným pánům, nesoucím zevnitř rakev. Najednou mi je hloupý, když vidím, že někdo ze zaměstnanců divadla, nedej Bůh ten, za nímž jdu, náhle v práci zemřel – optat se ve vrátnici, zda mohu dál na jednání. Postávám proto na prahu a říkám si, že jsem sem měl asi jet proto, abych dostal nápad na soutěž pro babičky, že to byl od osudu plán, proč se skutečně vydat do Karlových Varů, nikoliv návštěva pana Kopeckého. Jenomže tu se vrátný optá: „Za kým jdete?!“ – A nevyhlíží smutně, že by truchlil. Když se doví, že za panem Kopeckým, ukáže mi směr. První, co v ředitelně divadla udělám je, že se zeptám, zda jsem zde vhod, když mají smutek, že to můžeme odložit na jindy…, ale pan ředitel mávne rukou: „Ale to bylo z divadelní hry, rekvizity, včetně rakve a smutečních šatů…“ – Oddechnu si a v klidu povyprávím panu Kopeckému o záměru uspořádat v Praze v Hotelu Praha akci Mecenáš klubu ku cti pana Nicolase Wintona - zachránce více než šesti set dětí, které před nacisty schoval do Anglie. Záměr korespondoval s vynikajícím filmem „Všichni moji blízcí“, jehož byl pan Kopecký koproducent.

Pak, když jsem nalezl u pana Kopeckého porozumění k plánované akci v Praze, měl jsem radost dvojitou. Z jeho kývnutí na spolupráci na uskutečnění akce v Hotelu Praha za účasti herce a producenta Jiřího Bartošky spolu s některými herci filmu, režisérem Matejem Mináčem a dokonce 4 zachráněnými dětmi, toho času již seniory (tahle akce se nakonec náramně povedla). Tou druhou radostí bylo, že zatím, co jsem původně jel do Karlových Varů pouze kvůli akci Mecenáš klubu, odjížděl jsem odsud i s nápadem uspořádat mediální soutěž babiček.

Ještě cestou domů jsem vymyslel název „NEJ BABIČKA“ a hned ho volal jednomu podnikateli, který v té době obracel ohromné peníze ve velkém byznysu, ale díky náhodě, kdy jsme se potkali, najednou našel zalíbení v mých nezávislých malých kulturních projektech, které ho začaly bavit a jimž chtěl dílčím způsobem pomáhat, aby si u nich odpočinul od náročného byznysu a myslím, se i něco přiučil ode mne v oblasti vymýšlení, improvizace a realizování toho, čemu se říká „nehmatatelné“, ale i tak fungující.

Během telefonátu získal pro věc takové nadšení, že mi nabídl účast v projektu coby společníka a ještě téhož dne mi poslal nemalou finanční částku. Stalo se mi tak prvně v životě, že jsem dostal nápad ze světa mých "vzdušných zámků" a během hodiny jeho půlku prodal, aniž jsem cokoliv takového plánoval. Tím jsem pochopil hodnotu nápadů jako takových.

Člověk jich dostane za život milion, ale ne každý je realizovatelný, ne každý nadchne druhé a ne za každý se chcete rvát, i když se vám líbí.

„NEJ BABIČKA“ byl nápad, který jsem ihned celý viděla od á po zet a tak o něm mohl vzápětí vyprávět, aniž jsem si cokoliv připravoval. Výsledkem byl, že než jsem se nadál, přistály mi na účtu za něj peníze. Ano, jeho polovinu jsem prodal a to vůbec neznamenalo, že ho budeme skutečně realizovat, že uspějeme. Můj nový společník chtěl se mnou prožívat cestu k jeho realizaci, sledovat, jak přemýšlím, vymýšlím, kde beru nadšení z práce, z něhož se pak odráží nadšení i do mého života. Kde beru jistotu, že když mne něco napadne, hned vím, že to je to ono nebo ne.

Paradoxně právě tyhle peníze utržené za půlku nápadu mi pomohly uhradit úvodní produkční náklady s rozjezdem projektu „cena Ď“, který jsem toho roku 2000 také vymyslel. Měl jsem ohromnou radost, ale pak mi došlo, že teprve veškerá práce na NEJ BABIČCE začne. A o tom zase příště….

FOTO: Ta, která mne inspirovala k nápadu mediální soutěže babiček, má babička Pavla Langerová – zamlada (archiv mé rodiny).

rl
foto, text - archiv: 18. 4. 2019 Richard Langer


další díly MODERÁTORSKÉ ZÁŽITKY - zde


RICHARD LANGER    -    richard.langer@centrum.cz    -    608 702 768
Copyright © 2018 All rights reserved